Vytápění plynem se již brzy může výrazně prodražit. Plnohodnotnou alternativu představují tepelná čerpadla

0
9

Jednou z důležitých otázek, které musí řešit každá domácnost je vytápění. Slovensko patří mezi nejvíce plynofikované země v Evropě, a tak není žádným překvapením, že za ostatní dvě dekády se zájmu a popularitě těšily plynové kotle. Dokud byla cena plynu nízká, šlo o vynikající řešení pro vytápění domácností i nebytových prostor. Postupně však cena plynu začala stoupat a dnes čelíme dokonce hrozbě, že plynu bude na Slovensku nedostatek.

I v tomto kontextu proto několik organizací zabývajících se klimatickými změnami či obnovitelnými zdroji energie vyzývají k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů. V sektoru vytápění domácností jsou nejefektivnějším řešením tepelná čerpadla.

Vývoj aktuální geopolitické situace nasvědčuje, že Evropa bude brzy čelit nedostatku zemního plynu. Země hledají alternativy, ale je jasné, že vysokou poptávku uspokojit nedokážou. Cena plynu bude dále růst a vytápění se pro domácnosti bude stávat stále nákladnějším. Řešením je využití obnovitelných zdrojů, z nichž dnes již mnohé dokážou plnohodnotně nahradit konvenční zdroje. V domácnostech jsou takto využitelná tepelná čerpadla. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší než v případě plynových kotlů, ale už před drastickým nárůstem cen plynu se návratnost investice pohybovala do 8 let. A to nemluvíme o státních dotacích prostřednictvím programu Zelená domácnostem, které dělaly pro domácnosti zelené investice výrazně dostupnější. Při současných cenách už můžeme o návratnosti i do 6 let, přičemž je pravděpodobné, že návratnost bude s rostoucími cenami plynu dále klesat.

Záruka kvality
Než se pustíte do samotného výběru čerpadla, je třeba důkladně znát nemovitost, kterou bude čerpadlo vytápět. Důležitou informací je energetická efektivnost budovy (u starých bude pravděpodobně potřeba i zateplení či výměna oken), na jejímž základě bude realizační firma umět navrhnout to nejvhodnější řešení. K vytápění domácností se nejčastěji používáte tepelné čerpadlo vzduch – voda, které se skládá z venkovní jednotky a vnitřního hydromodulu. Podobně jako plynový kotel je i systém tepelného čerpadla napojen do otopné soustavy a kromě tepla zajišťuje teplou vodu. Nespornou výhodou je jejich jednoduchá instalace, jelikož pro získávání tepelné energie nepotřebujete žádné vrty ani zemní kolektory.

Zorientovat se v široké nabídce na trhu nemusí být vždy jednoduché. Základem je hledat záruku kvality, jako je například japonská spolehlivost a výroba. Pod kvalitu se podepisují i ​​zkušenosti výrobce. Zde odborníci doporučují se obrátit v první řadě na dlouholeté výrobce kompresorové techniky, jako například Mitsubishi Electric, kteří se původně věnovali výrobě klimatizačních jednotek. Právě ti mají jedny nejkvalitnější a nejefektivnější kompresory, které jsou základní částí tepelného čerpadla.

Efektivita
Moderní tepelná čerpadla by měla z 1kW dodané elektrické energie vyprodukovat až 4kW tepla, resp. chladu. Máte-li dům postavený v severnější části Slovenska, musíte počítat is tuhými mrazy. Mezi celosvětově nejefektivnější řešení zde patří technologie Zubadan, díky které dokážou tepelná čerpadla s funkcí automatického rozmrazování vytápět do venkovní teploty až -28°C, přičemž do -15°C poskytují stále plných 100% nominálního výkonu.

Technologické „vychytávky“
Kvalitu tepelných čerpadel určují také moderní technologie. Jen donedávna například tepelná čerpadla regulovala svoji činnost výhradně na základě venkovní teploty. Dokud značka Mitsubishi Electric nepřišla s jedinečnou autoadaptivní ekvitermikou. Jedná se o algoritmus, který se dokáže sbíráním a vyhodnocováním dat naučit provozovat domácnost co nejefektivněji. Tepelné čerpadlo na základě získaných poznatků přizpůsobuje a nastavuje tak, aby dosahovalo co nejvyšší efektivity při co nejnižší spotřebě.

Předchozí článekCo dokážou závěsy a záclony? Útulný a praktický bratislavský byt i přes atypický půdorys
Další článekJaké rostliny se hodí do kuchyně a koupelny