Jaké rostliny se hodí do kuchyně a koupelny

0
9

Rostliny náš domov jednoznačně osvěžují. Zkrášlují ho a přispívají k psychické pohodě. Každá ovšem potřebuje jisté podmínky, a tak jí v rámci domu či bytu hledáme to správné místo. Pro některé druhy jím klidně může být i kuchyň či koupelna, i když prostředí v nich je specifičtější než jinde.

Kuchyně, kde provoní i květiny
Podmínky v kuchyni ovlivňuje právě to, že kromě rostlin tam rozvonívají různá jídla – vaří se tam. Je to totiž spojeno s kolísáním teploty, vlhkosti, často s průvanem. Mnoha rostlinným druhům to nevyhovuje. Hlavně v panelákových bytech může být problémem prostor. Řeší se to většinou tak, že domovem zeleně se stane parapet. Jsou však i jiné možnosti. Například závěsné nádoby v přijatelné výšce nad stolem. Zavěsit můžete starší hrníček, misku po babičce či dokonce nevyužitou formu na bábovku. Rozhodně byste však neměli zeleň umisťovat na lednici či do blízkosti sporáku. Raději jí věnujte kousek místa v poličce či na stole nebo položte květináč přímo na podlahu. Jako alternativa poslouží i méně často používaný servírovací stolek.

Světlo a styl
Rostliny potřebují světlo. Tmavá kuchyně vyhovuje menšímu počtu druhů než světla. Přesto jí můžete dopřát zelené osvěžení. Zvládne to například aglaonéma, dracéna i různé kapraďorosty. Ve světlé městské kuchyni upoutá i kvetoucí ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) či klivie (Clivia miniata), bačkůrka (Calceolaria herbeohybrida), talířovka (Achimenes grandiflora), podslunečník (Abutilon x hybridum) a na butridum jarrid.

V původních venkovských kuchyních vyniknou pelargonie (Pelargonium zonale). Ale můžete zde zkombinovat více různých druhů. Modernější kuchyně raději oživte jedním druhem ve více skupinkách. Do bledé kuchyně si klidně můžete vybrat druhy s barevnějšími květy – streptokarp (Streptocarpus), africké fialky (Saintpaulia ionatha), begónie (Begonia elatior) nebo nenáročné kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana), které nejlépe vyniknou na oken. Nezapomínejte na bylinky samozřejmě ty, které budete používat při vaření. Doplní je okrasné papričky a pestré citrusy.

Předchozí článekVytápění plynem se již brzy může výrazně prodražit. Plnohodnotnou alternativu představují tepelná čerpadla
Další článekPřipravte se na pylovou sezónu