Jak mít doma v létě chladněji a v zimě tepleji? K ideálnímu vnitřnímu prostředí dopomůže kvalitní tepelná izolace domu s využitím EPS.

0
12

Nástup léta nám každý rok připomíná, jak intenzivní budou nejbližší měsíce, během kterých budeme hledat útočiště v interiéru, abychom se zchladili. Co když však v interiéru není situace o nic lepší? Tomu lze během stavebních nebo rekonstrukčních prací předejít jednoduše: pomůže zodpovědný přístup k výběru tepelné izolace. Jak ale vybrat tu správnou?

V první řadě, rozhodování vám může usnadnit odborník – projektant.
Ten totiž na základě tepelně technického posudku vybere pro vás nejvhodnější vnější izolaci. Sáhnete-li však po ověřeném tepelněizolačním materiálu – expandovaném (pěnovém) polystyrenu, neuděláte krok vedle.

Polystyrenové zateplení ukázka na domě
Zdroj: Shutterstock

Polystyren s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi
Expandovaný (pěnový) polystyren (EPS) je jednou z nejefektivnějších a nejpoužívanějších možností při výběru vnější izolace a je to zejména z těchto pěti důvodů:

Nenese s sebou žádné zdravotní ani požární riziko – nepotvrdila se žádná podezření, že bydlení v budově, ve které byl na zateplení použit EPS, nemá negativní vliv na lidské zdraví. Totéž platí o požárním riziku; v současnosti se používají EPS desky jen v samozhášivé úpravě s ekologickým retardérem hoření.
V létě chladnější, v zimě teplejší – pečuje o příjemné klima v interiéru. Nejde ovšem jen o energetickou úsporu a udržení tepla v zimě, spolehlivě izoluje interiér i během letních měsíců.
Expandovaný polystyren je mimořádně odolný – například proti vnějším nárazům, také bojuje s povětrnostními podmínkami i vlhkostí a vyznačuje se vysokou pevností v tlaku.
Z 98 % jej tvoří vzduch – a díky tomu se vyznačuje nízkou hmotností. Ta má pozitivní vliv na montáž, která je tím pádem méně náročná, trvá kratší dobu a je levnější.
EPS předchází nepříjemné vlhkosti ve stěnách – tím, že se ve zdivu kumuluje vodní pára, se výrazně snižují jeho tepelněizolační vlastnosti. Správná tloušťka vnější izolace přesune rosný bod do izolantu a zdivo je tak osvobozeno od zvýšené vlhkosti. EPS si navíc zachovává své tepelněizolační vlastnosti i v momentě zvýšené vlhkosti.
Šedý polystyren posouvá možnosti vnější izolace na novou úroveň
Grafitový (šedý) polystyren je na českém trhu již několik let a přináší zásadní zlepšení – v porovnání s bílým polystyrenem při stejné tloušťce má až o 20 % lepší tepelněizolační vlastnosti. Může za to grafit, který se do EPS přidává v procesu výroby a který lépe odráží sluneční paprsky.

Šedý polystyren se vyznačuje (podobně jako bílý polystyren) vysokou odolností vůči vnějším nárazům a pevností v tlaku. Lze jej využít u všech druhů staveb, je však výborným řešením pro nízkoenergetické a domy s téměř nulovou potřebou energie.

Důraz na udržitelnost
I když se to na první pohled nemusí zdát, expandovaný polystyren je dobrou volbou iv otázce udržitelnosti – je 100% recyklovatelný, odolný a neobsahuje žádné škodlivé látky.

Předchozí článekI MALÁ ZAHRADA umí okouzlit ve velkém! Inspirujte se těmito nápady
Další článekBarvy na ochranu dřeva Remmers – jasná volba pro vaši chalupu