Zahrádkářský připomínkovač: Nezapomněli jste na zahradě udělat těchto 9 věcí?

0
10

My zahrádkáři jsme už zachytili jemné náznaky jara a neumíme se dočkat, až vyrazíme mezi záhony a záhony. Ale ještě předtím si zkontrolujte, jestli jste na sezónu opravdu dobře připraveni. Bod 7 se již urputně hlásí o slovo i ve vaší zahradě!

Jaro nám už klepe na zahradní branky a brzy nás vtáhne do našeho milovaného kolotoče vysévání, vysazování, okopávání, polévání a celé té péče kolem zahrady. Než to vypukne naplno, přečtěte si, na co byste ve vaší zahradě neměli v těchto dnech zapomenout.

1 Vyčistěte a nabruste nářadí
Údržba zahradního nářadí výrazně prodlužuje jeho životnost. V případě, že jste nářadí po skončení sezóny jen tak odložili, je načase dát jej do dobré kondice.

Kovové části nářadí vyčistěte a dejte nabrousit, dřevěným rukojetím prospěje vyčištění a přetření lněným olejem. Zkažené nářadí nahraďte novým.

2 Vyčistěte květináče
Pokud jste květináče nechali napospas svému osudu, po zimě z nich vyjměte hlínu a pořádně ji zkontrolujte, zda se v ní nenacházejí škůdci, resp. jejich larvy. Květináče omyjte a můžete je i vydezinfikovat.

3 Upravte skleník
Pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas odstranit ze skleníku řasy, mech a nečistoty, které se na něm nachytaly během měsíců, dokud se nepoužíval.

Hadicí omyjte skleník pořádně zvenčí i zevnitř a smyjte veškerý prach, aby se dovnitř dostalo co nejvíce životodárného světla. Zkontrolujte také konstrukci a poškozené části opravte.

4 Provzdušněte trávník
Jakmile přestanou přízemní mrazy, z trávníku opatrně vyhrabte nafoukané listí a odumřelá stébla, provzdušněte ho vertikutátorem a pohnojte. Vertikutaci však zvládne jen dobře zakořeněná tráva, která má alespoň 2 – 3 roky. Pokud trávník nemáte, teď je dobrá doba na jeho výsev.

Náš tip: Elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E má nízkou hmotnost a výškově nastavitelnou rukojeť, takže se vám s ním bude dobře manévrovat. Jednoduchou výměnou válců se z vertikutátoru raz-dva stane provzdušňovač.

vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E
Chcete-li pěkný trávník, neměl by vám chybět vertikutátor Fieldmann

5 Objednejte semena a cibulky
Nečekejte do zítra, protože právě teď se semínka zeleniny a květin utrácejí jako teplé rohlíky. Nezapomeňte ani na cibulky v létě kvetoucích květin jako jsou gladioly nebo lilie.

6 Upravte záhony
Dřímající zahrada poskytuje perfektní podmínky pro její úklid. Z květinových záhonů odstraňte napadané listí a jiné nečistoty a také odumřelé listy a zahradu vyčistěte od všeho, co tam přes zimu nanosil vítr. Půdu v ​​užitkové části zahrady zrývejte a zapracujte do ní kompost.

Mnohem efektivnější vám to půjde, když vyměníte rýč za kultivátor Fieldmann FZK 2115-E. Ten půdu perfektně překypří a dokonale smíchá s kompostem, čímž vám ušetří mozoly na rukou, bolavé kříže a také spoustu času.

Fieldmann

7 Vytrhejte plevel
Teplé dny už vytáhly ze země nejen první jarní květiny, ale také plevel. Dokud ještě není pořádně zakořeněná, bude se vám vytrhávat snadno. Čím méně příležitostí rozrůst se jí poskytnete, tím méně práce s ní budete mít během sezóny.

8 Prořízněte ovocné stromy a keře
Dlouhé výhonky malin a ostružin zkraťte a odrozené dvouletky odstřihněte při zemi. Prořízněte jabloně a hrušky, odstraňte staré suché větve a vlky. Štěpkovačem změníte staré dřevo na užitečnou štěpku, vhodnou pro mulčování, provzdušňování kompostu nebo dobře proschlou v zimě pro roztopení.

Štěpkovač Fieldmann FZD 5015-E si sám vtahuje větve až do průměru 4,4 cm a drtí je do 60litrové nádoby. Díky kolečkům ho postavíte přesně tam, kde ho potřebujete mít.

9 Udělejte si výsevní plán
Když se vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě a vy neodpovíte, že jste si připravovali výsevní plán, udělejte tak co nejdříve. Bude to last-minute akce, protože půda se již přehřívá a čeká na setí prvních otužilců jako jsou mrkev, petržel, ředkvička, kopr a další.

Předchozí článekJezírku se může dařit i na méně světlém stanovišti a 5 vlhkomilných rostlin, kterým nebude vadit stín
Další článekI MALÁ ZAHRADA umí okouzlit ve velkém! Inspirujte se těmito nápady