Původním plánem investorů bylo zrekonstruovat starý dům v příjemné vinařské uličce v Bukovanech u Hodonína a vytvořit z něj místo k trávení volných dnů a dovolených. Jenže po kontrole stavu stavby bylo hned jasné, že o rekonstrukci nepůjde. Namísto starého domu vyrostl nový, který plně respektuje půdorysnou stopu a také tvarové pojetí někdejší stavby. Doplňuje ho moderní tmavá přístavba s bazénem na terase, ze kterého je panoramatický výhled do okolí.
Zděná část stavby do puntíku připomíná klasické venkovské domy s hrubými zdmi. Nacházejí se v ní ložnice a koupelna. Prosklená stavba s ocelovou konstrukcí stojí na místě bývalých kozích chlívek.
Víkendový dům ve vinařské uličce s moderním interiérem s tradičními prvky
Oba celky stavby vytváří zajímavý kontrast – stylově i barevně.
V přízemí je velká obytná denní zóna s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a místem k lenošení u krbu. Horní podlaží relaxační části tvoří dřevostavba položená na střechu přízemí, ve které se nachází sauna s odpočívárnou a bazénem na terase.
Přečtěte si také
Jak dokázali prodloužit život starému venkovskému domu s typickou místní formou
Moderní detaily kontra historické technologie
Oba celky stavby vytváří zajímavý kontrast – stylově i barevně. Tradiční tvarosloví architekti zkombinovali s moderními detaily a historickými technologiemi.
Víkendový dům ve vinařské uličce s moderním interiérem s tradičními prvky
V přízemí je velká obytná denní zóna s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a místem k lenošení u krbu. Zdroj: Alex Shoots Buildings
Skvělým příkladem je ručně tesaný stropní strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení.
Víkendový dům ve vinařské uličce s moderním interiérem s tradičními prvky
Vnitřní omítky jsou probarveny a gletovány bez dodatečné povrchové úpravy. Zdroj: Alex Shoots Buildings
Tato rozmanitost detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru. Je důkazem, jak včlenit moderní architekturu i tam, kde je to zdánlivě nemožné – do historického kontextu vinařské uličky.
Gletované omítky, opalované dřevo
Vnitřní omítky jsou probarveny a gletovány bez dodatečné povrchové úpravy. „Jako výrazný zjemňující prvek jsme použili zaoblené rohy ostění a nadpraží oken. Při stavbě využíváme také tradiční lidovou japonskou techniku opalovaného dřeva – shou-sugi-ban.
Víkendový dům ve vinařské uličce s moderním interiérem s tradičními prvky
Architekti použili také tradiční lidovou japonskou techniku opalovaného dřeva – shou-sugi-ban. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domku na střešní terase. Zdroj: Alex Shoots Buildings
Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domku na střešní terase,“ vysvětlují autoři projektu. Prudce se svažující pozemek je využit do posledního kousku. Kromě samotného domu se na ploše 230 metrů čtverečních nachází také kůlna na kola.