Jezírko je pro zahradu velkým přínosem, a to zejména tím, že láká různé druhy užitečných živočichů. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým bude vaše jezírko dokonalým a také esteticky přitažlivým prvkem.
Kam jezírko umístit
I ve stinné zahradě si můžete vybudovat jezírko. Vyberte pro něj místo, kde je nejvíc světla. Nejlepší, pokud si jezírko vybudujete na ploše, která je půl dne kvalitně osvětlená.
V jezírku, které se celý den nachází v úplném stínu, se nebude dobře dařit vodním rostlinám a ani ty pobřežní nebudou přitažlivé. I ony totiž ke svému růstu potřebují alespoň trochu světla.
Pokud je lokalita, kde plánujete jezírko vybudovat, obklopená vyššími stromy a keři, vyplatí se přeředit část větví na jižní straně. K jezírku vpustíte více světla a to vám umožní pěstovat široké spektrum zajímavé zeleně. Pokud jde o velmi rozvětvené, starší či poškozené dřeviny, zvažte jejich úplné odstranění.
Upřednostněte dešťovou vodu
Jezírko doplňujte vždy jen dešťovou vodou ze sběrné nádoby a vyhněte se použití čerstvé vody z vodovodu. Dešťová voda je hodnotnější a přijatelnější pro vodní rostliny i živočichy.
Pokud takovou možnost nemáte, použijte vodovodní vodu a jezírko napouštějte pomocí hadice. Napouštějte jej však velmi pomalým proudem, díky tomu se voda okysličí a minimalizuje se narušení ekologické rovnováhy v jezírku. Každoročně na jaře zkontrolujte pH vody.
Ideální je neutrální reakce. Pozor, odtok z betonu může způsobit zásaditost, rašelina ze substrátů zase vyšší kyselost vody.